• 0224 224 2162 - 0530 015 12 30
  • Şehreküstü Mah.Okul Cad. No:4 Osmangazi/BURSA

Blog

Bursa Merkez’de Gezilecek Yerler

Eylül 20, 2020 By Gezi Rehberi Yorumlar Kapalı

Bursa Merkez’de Gezilecek Yerler, Kapalı Çarşı, Irgandı Köprüsü, Soğanlı Botanik Park, Hanlar Bölgesi, Ulu Cami ve İnyaka Asırlık Çınarı hakkında bilmediklerinizi sizler için detaylandırdık. Keyifli okumalar ?

Tarih boyunca güzelliğiyle, coğrafi konumuyla, muhteşem kültürüyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bursa, ülkemizin en sevilen şehirlerinden biri kabul ediliyor. Bursa, yemyeşil atmosferiyle “Yeşil Bursa” olarak anılıyor. Bursa gibi büyüleyici güzellikte bir şehri mutlaka görmek, gezmek hatta şehri doğrudan yaşamak gerekiyor. Bir şehri gezmenin en iyi yolu o şehri adımlamaktır derler. Bursa, özellikle de Bursa Merkez tam da adımlanmak üzere şekillenmiş, görmeye değer birçok güzelliğe sahip cezp edici bir şehir. Bursa’ya kısıtlı zamanda dahi gelmeniz bu güzellikleri görmenizi engellemez. Çünkü Bursa Merkez’de gezilecek yerler, görülecek güzellikler sandığınızdan daha fazla.

 

Kapalı Çarşı

Bursa’nın tarihi Kapalıçarşı’sı şehrin merkezinde, Heykel semtinde yer alıyor. Bursa Merkez sadece Kapalıçarşı ile dahi mutlaka gezilmesi gereken bir alan. Kapalıçarşı’nın tarihi atmosferi daha ilk andan insanı büyülemeyi başarıyor. Çarşı içerisinde gezerken kendinizi zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedebilir, nostaljik duygular yaşayabilirsiniz. Bursa Merkez’de gezilecek yerler denince şüphesiz yerel halkın işaret edeceği ilk durak Kapalıçarşı olur.

Kapalı Çarşı Bursa

 

Irgandı Köprüsü

Bursa’nın meşhur yerlerinden biri olan Irgandı Köprüsü, 15. Yüzyıldan kalma çarşılı bir köprüdür. Günümüze kadar depremler, savaşlar atlatan köprü, ilk günkü tarihi değerini ve zenginliğini korumayı başarıyor. Köprünün sırrı, üzerinde sıralanan çarşı diyebiliriz. Tıpkı Floransa ve Venedik’te olduğu gibi köprü üzerinde tasarlanmış bir çarşı özelliği taşıyan Irgandı, sadece Bursa’da değil, dünyada da meşhur. Bursa Merkez’de gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda olmayı hak ediyor. Köprü ilgi çekici mimarisi ve hissettirdiği tarihi duyguyla ziyaretçilerin beğenisini topluyor.

Irgandi Köprüsü

 

Soğanlı Botanik Park

Bursa Merkez gerçek bir değere sahip: Soğanlı Botanik Parkı! Şehir merkezinde adeta dinlenmelik, nefes almalık yer sağlayan botanik parkı, ziyaretçilerin yeşile doymasını sağlıyor. 400 dönümlük geniş bir alanda kurulan park, çok sayıda bitki, çiçek, ağaca sahip. İçerisindeki gölet ile ise yeşil görüntüyü destekleyen bir huzur sunuyor. Botanik bahçesinde tembellik edebilir, bisiklet gezintisi yapabilir, bitki keşfine çıkabilir, doğa yürüyüşlerine çıkabilir, doyasıya dinlenip huzur bulabilirsiniz. Bursa Merkez’de gezilecek yerler listesinin en sevilen rotasından birinin Soğanlı Botanik Parkı olduğunu söylemeliyiz.

Botanik Park Bursa

 

Hanlar Bölgesi

İpek Yolu ticaretinde önemli yer tutan hanlar, günümüzde Bursa’nın gezip görülesi yerlerini oluşturuyor. Zamanında ticaret yapanların konaklayabilmesi için tasarlanan bu hanlar, Bursa’nın simgeleri haline gelmiş durumda. Bursa Merkez’de gezilecek yerler arıyorsanız hanları mutlaka listenize ekleyin. Özellikle hanlar arasından sıyrılan Koza Han’ı mutlaka ziyaret edin, sıcak simit eşliğinde bir bardak çay içmeyi ihmal etmeyin.

Hanlar Bölgesi Bursa

 

Ulu Cami

Ulu Camii şüphesiz Bursa’dan Türkiye’ye ve dünyaya açılan sembolik yerlerden biri artık. Bursa dendiğinde akla gelen ilk yapılardan biri kabul ediliyor. Bursa Merkez gezinizde görmeniz gereken temel yerlerden biri Ulu Camii’dir. Samanyolu Galaksisi minberi, 18 köşeli şadırvan, ihtişamlı minaresi, görkemli mimarisi ve Türkiye’nin namaz kılma alanı en geniş camii olması Ulu Cami’yi görmek için haklı sebepler sunuyor. Bursa Merkez’de gezilecek yerler listenize Ulu Cami’yi eklemeyi unutmayın. 14 ve 15. Yüzyılı temsil eden camii, mimari özellikleriyle oldukça cezp edici.

Ulu Cami Bursa

 

Bonus: İnkaya Asırlık Çınarı

Bursa’da görülmesi gereken yerlerden biri de İnkaya Asırlık Çınarı’nın olduğu İnkaya mahallesidir. Uludağ yolunda konumlanan ağaç, 600 yıllık geçmişiyle ve ihtişamlı görüntüsüyle ziyaretçilerini şaşkınlığa uğratıyor, hayran bırakıyor. İnkaya Çınarı, ülkemizin en yaşlı ağacı olmakla birlikte dünya çapında bilinen bir üne sahiptir. Bursa’nın yeşil yüzünü temsil eden asırlık çınar, gerçekten görülmeye değer bir güzellik barındırıyor.

İnkaya Asırlık Çınar Bursa

 

 

Bursa Öğretmenevi olarak değerli misafirlerimiz için 7/24 hizmet vermekteyiz. Rezervasyon için hemen bursaogretmenevi.com.tr/rezervasyon/ tıklayın!

Kalite, Hizmet ve Hijyenin Bir Arada Bulunduğu Bursa Öğretmenevi